Školský podporný tím a podporné opatrenia
Jedným z prostriedkov realizácie inkluzívneho vzdelávania v školách (ktoré nerozlišuje deti podľa diagnózy, ale pozerá na všetky deti ako na ľudské bytosti s rozmanitými potrebami) je systém podporných opatrení, ktorých zavedenie rozširuje okruh detí, ktorým môže byť poskytnutá potrebná podpora, ktorá sa doteraz priznávala iba skupine detí so zdravotným znevýhodnením. Potrebnú podporu teda môže dostať širšia skupina detí, napríklad deti s ťažkosťami v oblasti jazykových a kognitívnych schopností, motivácie a emocionality či zručností. Pre tieto deti realizujeme pravidelné cielené nácviky v malých skupinkách na všetkých budovách našej materskej školy. Počas týchto stretnutí deti robia rôzne úlohy a aktivity zamerané na komplexné rozvíjanie potrebných schopností a zručností. Táto adresná podpora zvyšuje kvalitu inkluzívneho vzdelávania. Realizujú ich členky nášho školského podporného tímu, ktorý pôsobí na našej materskej škole.
Školský podporný tím (ďalej len ŠPT) predstavuje v súlade s § 84a zákona 138/2019 Z. z. spolupracujúcu skupinu ľudí zostavenú z odborných a pedagogických zamestnancov školy, ktorí sa aktívne podieľajú na tvorbe rešpektujúcej kultúry školy ako učiacej sa organizácie.
Jeho cieľom je zabezpečiť inkluzívne vzdelávanie. Inkluzívne vzdelávanie je spoločná výchova a vzdelávanie detí uskutočňovaná na základe rovnosti príležitostí a rešpektovania ich výchovno-vzdelávacích potrieb a individuálnych osobitostí a podporujúca ich aktívne zapojenie do výchovno-vzdelávacích činností aj prostredníctvom podporných opatrení.
Nový systém podporných opatrení poskytuje podporu vo výchove a vzdelávaní každému dieťaťu s akýmikoľvek prekážkami. Možnosť uplatnenia konkrétnych podporných opatrení vychádza z posúdenia potrieb dieťaťa a určenia rozsahu podpory, ktorú dieťa potrebuje na rozvinutie svojho potenciálu.
Personálne náš školský podporný tím tvorí:
Mgr. Magdaléna Drahošová, školská psychologička
kontakt: psychologicka@msmalacky.sk, 0903 691 601
Mgr. Petra Stajančová, školská špeciálna pedagogička
kontakt: petra.stajancova@msmalacky.sk
Hana Kaňková, pedagogička na zabezpečenie poskytovania činností podpornej úrovne prvého stupňa
kontakt: hana.kankova@msmalacky.sk
Práca ŠPT je úzko previazaná s prácou všetkých pedagogických pracovníčok. Úlohou všetkých je vytvárať podmienky, aby sa každé dieťa mohlo maximálne rozvíjať, vytvárať systém podpory tak, aby mohli efektívne inkluzívne fungovať všetky zložky.
Hlavné úlohy školského podporného tímu sú:
● vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík u detí
● preventívne aktivity s celými triedami a depistáž
● poradenstvo a vzdelávanie p. učiteliek a rodičov
● cielené intervencie u detí prostredníctvom nácvikov v malých skupinkách
● mentoring pedagogických asistentiek
● aktívna spolupráca s poradenskými zariadeniami
● pravidelné tímové porady
Zámerom postupného zavádzania podporných opatrení je plnohodnotné zapájanie detí do výchovy a vzdelávania a rozvíjanie ich vedomostí, zručností a schopností. Niektoré opatrenia môže odporučiť aj školský podporný tím či triedna učiteľka. O poskytnutie podporného opatrenia vo výchove a vzdelávaní môže požiadať aj rodič.
V našej materskej škole poskytujeme podporné opatrenia v rámci prevencie na podporu fyzického zdravia, duševného zdravia a prevencia výskytu rizikového správania.
Cieľom tohto podporného opatrenia je systematicky posilňovať schopnosti detí/žiakov, ktoré majú priamy vplyv na ich optimálny zdravý vývin a formovanie primeraných postojov v oblasti fyzického a duševného zdravia a vedú k znižovaniu prejavov a výskytu rizikového správania. Cieľom opatrenia je tiež predchádzanie vzniku poruchy duševného a fyzického zdravia u detí/žiakov prostredníctvom realizovania podporných aktivít zameraných na rozvoj ich subjektívnej pohody (psychickej, sociálnej a fyzickej).
Zameriavame sa na rozvíjanie pohybových schopností našich detí – pozrite si tu.
Dôraz kladieme aj na nácvik správneho držania tela prostredníctvom preventívneho programu Nezabudni na nohy.
Takisto realizujeme preventívne programy na podporu duševného zdravia a psychickej odolnosti (Leove dobrodružstvá, Škriatkovia pomáhajú deťom, Prosociálna výchova v MŠ, Škriatok v pyžamku, Nespokojný slimáčik Slávko, Radosti a starosti opičiaka Eda, Ako sa nehádať, Opica Škorica, platforma viki edu).
Nezabúdame ani na preventívne aktivity, pri ktorých si pripomíname rôzne významné svetové dni.